Kłopoty z psem

Bardzo często problemy z zachowaniem czworonożnych ulubieńców wydają się przytłaczające dla rodziny. Musimy jednak wiedzieć, że przy zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń i zaangażowaniu właścicieli większość problemów da się naprawić.

Możemy pomóc!

Najczęściej pojawiającymi się problemami u psów, z którym mamy do czynienia w naszej szkole, a które potrafią wywrócić życie właścicieli do góry nogami są:

 1. Agresja lękowa w stosunku do ludzi i zwierząt.
  Psy nie są złe same z siebie, nie rodzą się takie to otoczenie kształtuje ich charakter i gruntuje pewne zachowania, które w przyszłości mogą skutkować niekontrolowaną agresją do innych zwierząt, obcych lub właścicieli.
 2. Agresja terytorialna.
  Ujawnia się wtedy, gdy pies broni swojego miejsca, uważa je za „swoje” terytorium i nie pozwala się do niego zbliżyć. Takim miejscem może być teren działki, dom, posłanie psa lub jakaś część domu. Może np. warczeć na właściciela kiedy ten przechodzi obok stołu (pies siedzi pod nim) lub chce usiąść na fotelu, który pies uważa za „swój”.
 3. Agresja przekierowana.
  Dotyczy przedstawicieli jednego gatunku, ale może objąć swoim zasięgiem właściciela, członków jego rodziny lub zupełnie obcą osobę. Najczęściej psy, które są odciągane od „obiektu ich zainteresowania” mogą przelać nienawiść na człowieka.
 4. Lęk separacyjny.
  Jest przyczyną wielu przypadków, kiedy właściciel decyduje się na oddanie do schroniska swojego psa czy szukanie mu nowego domu. Objawia się tym, że pies nie chce zostawać sam w domu, na podwórku lub nie może znieść bycia bez właściciela lub członka rodziny. Z lękiem separacyjnym bardzo trudno walczyć ponieważ każdy przypadek jest inny. Psy z lękiem separacyjnym bardzo często niszczą doszczętnie wszystko dookoła, kiedy zostają same w domu, wyją, załatwiają się lub są bardzo niespokojne np. dyszą, chodzą w kółko czy mają nieustający niepokój.
 5. Problemy socjalizacyjne.
  W rozwoju psychicznym psa występują okresy szczególnej wrażliwości. Charakteryzują się one tym, że wszystkie doświadczenia lub ich brak mają bardzo ważny wpływ na psychikę zwierzęcia. Jeśli zaniedbamy socjalizację u szczeniaka możemy doprowadzić do powstania u psa dorosłego już trwałych lęków, braku pewności siebie, niestabilności psychicznej, a w efekcie w późniejszym czasie do pojawienia się zachowań agresywnych.
 6. Zaburzenia umiejętności trzymania czystości u szczeniaka i u dorosłego psa.
  Nauka czystości jest pierwszym zadaniem, jakie stoi przed każdym właścicielem nowo przybyłego do domu szczenięcia. Źle poprowadzony trening czystości u szczeniaka może utrzymać nieumiejętność trzymania moczu i kału u psa dorosłego. Trening czystości powinien przejść także pies starszy, który trafia do naszego domu z kojca czy podwórka.
 7. Silne ciągnięcie się psa na smyczy